چت روم
آخرین مطالب

» گالری نقشه برداری ( دوشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۲۵ )
» دانلود کتاب کاداستر(نقشه برداری ثبتی) ( یکشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۱۰ )
» ( چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۸/۰۸ )
» اموزش تصویری نقشه برداری اپارات ( چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۸/۰۸ )
» عکسهای جدیداز نقشه بردار با دوربین توتال2 ( سه شنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۷ )
» عکسهای جدیداز نقشه بردار با دوربین توتال ( دوشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۶ )
» بتن ساز و بتن ریز ( دوشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۶ )
» گود برداری و سازه های نگهبان ( دوشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۶ )
» بتن(2) ( دوشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۶ )
» نقشه برداري هوايي (عكس برداري هوايي) ( دوشنبه ۱۳۹۱/۱۲/۲۸ )
» معرفي ليزر اسكنرهاي نقشه برداري ( پنجشنبه ۱۳۹۱/۱۱/۱۲ )
» نقشه خوانی نظامی (توپوگرافی) ( پنجشنبه ۱۳۹۱/۱۱/۱۲ )

درباره ما


ماهر نیسی راد
سلام دوستان,به وبلاگ ساده نقشه برداری خوش آمدید,امیدوارم نهایت استفاده را از این وبلاگ بکنید,موفق باشید
ایمیل :

ساعت


وضعیت اب و هوا

-- مترجم


 • تاریخ ارسال : پنجشنبه ۱۳۹۰/۱۱/۲۷, 0:7
 • دسته بندی : اموزش نقشه برداری
 • نویسنده : ماهر نیسی راد

آشنایی با علوم روز مانند نرم افزار و  رایانه  

هیچ وقت نگوید من کار عملیات زمینی انجام می دهم هر کس خواست برود محاسبات و ترسیم آن را انجام دهد. کار با رایانه بزرگترین کمک را به شما می کند تا بتوانید حرف های زیادی برای گفتن داشته باشید. (در استخدام ها هیچ شرکتی مهندسی را که بتواند به خوبی با رایانه کار کند را به راحتی از دست نمی دهد.) اگر در دوران تحصیل به هر دلیلی نتوانستید کار با رایانه و نرم افزار های مربوطه را جدی بگیرید دیگر این سهل انگاری به نفع شما نیست. هنوز دیر نشده شما با کمی همت و کمک گرفتن از سلولهای خاکستری مغزتان می توانید این مسئله را حل کنید. یا از دوستانتان کمک بگیرید و یا  از کلاس ها و کتابهای آموزشی استفاده نمایید. یاد گرفتن نرم افزارهای Autocad، Microstation ، SDRmap ، Landcad و ... کمک شایانی جهت انجام پروژه ها به شما می کند. از یاد نبرید دانستن نرم افزارهای Office در بسیاری از موارد کار شما را راحتتر می کند.

(هیچ گاه از مشکل حرف نزنید فقط بگوئید مسئله تا براحتی برای مسئله به وجود آمده راه حلی انتخاب کنید.)

اعتماد بنفس

هیچ گاه این مسئله را فراموش نکنید. شما یک مهندس و یا یک تکنسین نقشه برداری هستید. بیشترین مطالب هندسه و ریاضی را بعنوان دروس دوران تحصیل (نقشه برداری، مسیر، ژئودتیک، سرشکنی و ... ) خوانده اید و از این دروس باید در طول دوران کاری استفاده نمایید.  پس شما از هر مهندسی مهندس تر هستید. هنگام معرفی خود به دیگر همکاران حتماً از کلمه مهندس نقشه بردار استفاده کنید چون فرق کسی که دروس آکادمیک آموخته و کسی که بطور تجربی شروع بکار نموده بایستی مشخص باشد.

(به خود قول دهید کاری را که شروع می کنید بایستی به بهترین نحو ممکن انجام گیرد.)


برچسب‌ها: نقشه برداری
 • تاریخ ارسال : چهارشنبه ۱۳۹۰/۱۱/۲۶, 23:52
 • دسته بندی : مراحل اساسی احداث یک مسیر راه
 • نویسنده : ماهر نیسی راد

مراحل اساسی احداث یک مسیر راه به ترتیب عبارتند از :

1- مطالعات و شناسایی اولیه و طرح مقدماتی مسیر

2- تهیه نقشه توپوگرافی بزرگ مقیاس و به عرض کافی ( 100 تا 500 ) متر در دو طرف مسیر انتخاب شده در طرح مقدماتی و این در نقشه برداری بزرگراهها و خطوط راه آهن با مقیاس 500/1 تا 1000/1 و با خطوط تراز 5/0 تا 1 متری و در راههای درجه یک و دو با مقیاس 1000/1 تا 2000/1 و با خطوط تراز 2 متری تهیه می شود .

برای راههای روستایی می توان به تهیه نیمرخ طولی و عرضی از مسیر اکتفا کرد .

3- طرح نهایی مسیر :

انتخاب مسیر بر روی نقشه توپوگرافی که با

توجه به محدودیتها و نقاط اجباری مسیر توسعه طراح صورت می گیرد .

4- پیاده کردن مسیر بروی زمین :

روشهای مختلفی برای پیاده کردن مسیر هست که در ادامه مطلب به توضیح آن پرداخته می شود .

5- تهیه نیمرخ طولی از مسیر در تمام طول مسیر که مقیاس طولی آن معمولاً همان مقیاس نقشه توپوگرافی است .

۶- انتخاب خط پروژه طولی

7- تهیه نیمرخ های عرضی و تعیین خط پروژه عرضی ، این کار برای برآورد کردن حجم عملیات خاکی و تعیین وضعیت عرضی مسیر انجام می شود .

8- محاسبه حجم عملیات خاکی که با استفاده از نیمرخ های طولی و عرضی مسیر و خط پروژه صورت می گیرد .

9- برآورد هزینه احداث مسیر

10- اجرای عملیات و کنترل کار در حین انجام کار .

مطالعات اولیه و طرح مقدماتی مسیر ( شناسایی ) :

در این مرحله ، توسط مهندسین مشاور مجری طرح ، اطلاعات ، مدارک ، نقشه و عکسهای هوایی مرتبط با طرح در صورت موجود بودن ، از سازمان های ذیربط و سپس مطالعات اولیه روی نقشه های متوسط مقیاس از منطقه در صورت موجود بودن و همچنین عکسهای هوایی ، صورت گرفته و نهایتاً یک یا چند مسیر انتخابی بر روی نقشه گرفته شده و عکسهای هوایی مبدأ و مقصد انتخاب می گردد .

با اعزام گروههای مختلف کارشناس ، طرح از نظر ابعاد مختلف مورد بررسی قرار می گیرد .

از جمله این بررسی ها ، بررسی از نظر زمین شناسی ، کشاورزی ، خاک شناسی ، زیست محیطی ، اقتصادی ، حمل و نقل و نقاط اجباری ( مسیر حتماً باید از آنها عبور کند ) و ... به دفعات مورد تحقیق ، مطالعه و بازدید قرار می گیرد .

از این نظر برای اینکه سرعت عمل بالا برود از چهار کارشناس مجرب استفاده می شود :

1- مهندس راه : وظیفه آن اطلاعاتی در مورد وضعیت فیزیکی منطقه و اطلاعاتی در مورد موارد فنی مسیر می باشد

2- کارشناس زمین شناسی : وظیفه آن مطالعات در مورد پوسته زمین و همچنین آزمایش جنس خاک

3- کارشناس آمار : مسیر احداثی برای چند روستا و شهر قابل بهره برداری و برآورد هزینه هاست .

4- کارشناس محیط زیست : وظیفه آن شناسایی و بررسی میزان خسارت مسیر به منافع طبیعی

به هر صورت مطالعات صورت گرفته به صورت گزارشاتی برای هر مسیر در اختیار مشاور قرار می گیرد ، سپس مشاور با در نظر گرفتن نظرات و پیشنهادات کارفرما و گزارشات کارشناسی جمع آوری شده در بهترین مسیر را از بین مسیرها ی پیشنهادی ، که از بالاترین امتیاز برخوردار است انتخاب می کنند .

 

تهیه نقشه توپوگرافی بزرگ مقیاس

در این مرحله محور انتخابی مسیر مشخص و انتخاب شده ، نقشه توپوگرافی بزرگ مقیاس معمولاً به مقیاس 2000/1 با منحنی 2 متری ، در باندی که محور تقریبی در وسط آن است تهیه می گردد . عرض باند بستگی به نوع راه داشته و ممکن است 200 ، 300 و یا 400 باشد.

معمولا نقشه توپوگرافی مورد نظر را به طریق نقشه برداری زمینی یا ترکیبی از نقشه برداری هوایی و زمینی تهیه می کنند و انتخاب هر یک از شیوه ها بستگی به بزرگی منطقه و همچنین وضعیت منطقه و بررسی اقتصادی هزینه را دارد .

طرح نهایی مسیر :

پس از تهیه نقشه توپوگرافی بزرگ مقیاس از منطقه مسیر تقریبی انتخاب شده بین مبدأ و مقصد ، طرح نهایی مسیر انجام می گیرد . در طرح هندسی راهها علاوه بر در نظر گرفتن موارد کلی از جمله برآورد هزینه ، می بایست به معیارهای طرح هندسی مانند معیارهای اجباری توجه نمود .

حداقل معیارهایی که در طراحی و به جهت تأمین ایمنی راه مورد نظر قرار می گیرد عبارتند از:

1- سرعت طرح

2- عرض شانه

3- قوسهای افقی

4- شیب های طولی

5- شیب های عرضی

6- عرض راه

7- عرض خط عبور

8- عرض پل

9- قوسهای افقی

 

 

پیاده کردن مسیر :

پلان یک مسیر راه بین مبدأ و مقصد را در نظر می گیریم . منظور از پیاده کردن مسیر ، میخ کوبی محور مسیر در امتداد افقی ( پلان ) آن ، روی زمین است که شامل سه مرحله اساسی است :

1- پیاده کردن رأس هر قوس

2- پیاده کردن قسمت های مستقیم مسیر

3- پیاده کردن قوسها

 

پیاده کردن رأس هر قوس روی زمین

در این مرحله می بایست رأس هر قوس یعنی محل تقاطع دو مسیر مستقیم را که اصطلاحاً به آن سومه نیز می گویند . برروی زمین پیاده کنیم . همان طور که در قسمت های قبل توضیح داده شد . پس از تهیه نقشه توپوگرافی بر پایه یک سری نقاط اصلی مختصات دار که رئوس پیمایش را تشکیل می دهند تهیه شده است .

بنابراین محل تقاطع هر دو مسیر مستقیم از محور راه یعنی رئوس قوسها پس از طراحی روی نقشه به سهولت می توان رئوس قوسها را به کمک نقاط شبکه پیمایش ، که روی زمین موجود وقبلا بتن شده اند به روشهای زیر روی زمین پیاده نمود .

1- روش مختصات قطبی ( وتر ، زاویه انحراف )

2- روش مختصات دو قطبی ( تقاطع )

3- روش افست

4- روش عوارض

 

 

تهیه نیمرخ طولی از مسیر و انتخاب خط پروژه :

در این مرحله از کل مسیر راه که با عمل میخ کوبی روی زمین پیاده شده ، نیمرخ طولی با مقیاس متناسب با مقیاس نقشه توپوگرافی تهیه می گردد .

منظور از نیمرخ طولی ، فصل مشترک صفحه قائم فرضی است که از محور میخ کوبی شده روی زمین عبور می کند و به صورت خط شکسته ای که پستی و بلندی محور مسیر را نشان می دهد تصویر خواهد شد .

در عمل برای تهیه نیمرخ طولی لازم است بین نقاط میخ کوبی شده ترازیابی انجام گرفته و به کلیه نقاط ارتفاع داده شود و نهایتاً با داشتن ارتفاع هر یک از میخ خا و فواصل افقی بین آنها نیمرخ طولی رسم می گردد .

پس از تهیه و رسم نیمرخ طولی ، خطی روی نیمرخ طولی با توجه به مشخصات فنی و نوع مسیر ، طرح می گردد که به آن خط پروژه گویند . در واقع خط پروژه ، نیمرخ طولی مسیر در پایان ساختمان راه یابه عبارتی شیب سطح تمام شده را در امتداد مسیر گفته می شود .

هنگام طراحی خط پروژه توسط مهندسین مشاور می بایست به نکات اساسی متعددی توجه گردد از جمله :

1- شیب در صد خط پروژه نباید از حد مجاز تجاوز نماید .

2- باید از شیب های طولانی و زیاد پرهیز کنیم .

3- خط پروژه باید از نقاط اجباری تعیین شده بگذرد .

4- خط پروژه طوری طراحی شود که در عملیات خاک برداری و خاک ریزی یک عمل تعادلی بر قرار باشد .

5- قسمت های مستقیم خط پروژه در محل تقاطع ، به وسیله قوس های قائم مناسب به یکدیگر متصل و از طرح قوس های تیز با پیچ خطرناک پرهیز گردد .

تهیه نیم رخ عرضی :

چنانچه صفحه قائمی عمود بر مسیر از هر نقطه مسیر گذرانده و فصل مشترک آن را با زمین ( درعرض راه )  مشخص و رسم نمائیم به آن نیم رخ عرضی گویند .

معمولا نیم رخ عرضی پس از برداشت نیم رخ طولی تهیه می گردد و جهت رسم نیم رخ عرضی مقیاس انتخابی برای فواصل ده برابر مقیاس ارتفاع انتخاب می گردد .

جهت تهیه نیم رخ عرضی ، ابتدا امتداد عمود بر محور راه را در نقطه میخ کوبی شده ( روی محور ) مشخص گردد و سپس در طرفین محور راه ، نقاط مورد نیاز را به فاصله لازم در نظر گرفته و فاصله افقی نقاط را اندازه گیری و با انجام ترازیابی بین نقاط اختلاف ارتفاع آنها را نسبت به یکدیگر تعیین می کنیم . پس از تعیین فاصله افقی و اختلاف ارتفاع نقاط در طرفین نقاط میخ کوبی شده روی محور می بایست ارتفاع نقاط ترازیابی شده در نیم رخ عرضی را محاسبه نمود این کار با معلوم بودن ارتفاع نقاط میخ کوبی شده روی محور و اختلاف ارتفاع نقاط روی نیم رخ عرضی نسبت به میخ اصلی روی محور به سهولت امکان پذیر است . نهایتاً با معلوم بودن ارتفاع نقاط روی نیم رخ عرضی و فاصله افقی آنها ، عمل ترسیم با مقیاس در نظر گرفته شده انجام می دهیم .

 

محاسبه حجم عملیات خاکی :

در این مرحله با توجه به نیم رخ طولی تهیه شده که خط پروژه نیز روی آن طراحی شده است و همچنین نیم رخ های عرضی تهیه شده از راه که علاوه بر خط مقطع عرضی زمین در هر نقطه ، مقطع عرضی جاده پس از ساختمان راه نیز روی آن منعکس شده است حجم عملیات خاک برداری ( CUT ) و خاک ریزی ( FILL ) محاسبه می گردد .

 

گزارش عملیات در یک نگاه

1- توضیحاتی در مورد فازهای کاری احداث مسیر و همچنین مشخصات فنی راه

2- مراحل عملیات و احداث مسیر .

3- استخراج مختصات نقاط طرح و زوایای انحرافی نقاط طرح

4-طراحی قوس ها و پیاده کردن آنها

مشخصات فنی راه:

منظور کلیه ظوابط و دستور العمل ها یی است که در طراحی مسیری بایست مد نظر قرار گیرد که یکی از عوامل مهم سرعت طرح است. سرعتی که به جهت تعیین حداقل مشخصات مربوط به طرح هندسی از جمله قوس ها خم ها و فواصل دید انتخاب می شود.

دومین مشخصه تعین حداقل و حداکثر شیب مجاز:

در طرح هندسی راه توجه به تغییرات شیب درصد طول مسیر است که اصطلاحا به آن شیب طولی یا خط پروژه می گویند.در واقع شیب طولی ، شیب سطح تمام شده راه در امتداد مسیر است و همواره باید از اعمال شیب طولی تند و طویل خود داری نمود.

حداقل شیب های مجاز 0.5 تا 3 در صد است.

سومین عامل مهم دیگر تعیین عرض باند و تعداد باند راه است.

در این قسمت سطح نهایی روسازی می شود که به منظور حرکت و عبور وسایل نقلیه به کار می رودو از شانه های راه که به جهت حرکت اضطراری یا توقف وسایل نقلیه اختصاصی یافته کاملا متمایز است.

چهارمین عامل عامل مهم از مشخصات فنی طرح هندسی راه تعیین حداقل شعاع قوس ها می باشد که محاسبات مربوط به شعاع حداقل آن در محاسبات حتما ذکر خواهد شد.

سه مرحله فاز کاری:

فاز صفر (مرحله اول):کلیه مراحلی است که باید انجام شود تا بهترین مسیر ممکن بین مبدا و مقصد مورد نظر با توجه به مشخصات فنی راه مورد نظر روی نقشه توپوگرافی مشخص می گردد.

انجام شدن مراحل بالا توسط هر یک از ارگان ها و نهاد ها را فاز صفر کاری می گویند که به طور خلاصه می توان گفت که به کلیه مراحلی که باید انجام شود تا در روی نقشه توپوگرافی بهترین مسیر ممکن بین مبدا خواسته شده بر اساس مشخصات فنی مورد نظر مشخص گردد.

فاز یک(مرحله دوم):

مراحلی که در این قسمت انجام می شود عبارتند از :

1-تهیه نقشه توپوگرافی از منطقه مورد نظر در حدود 100-400 متر به مقیاس معمولا 2000/1

2-طراحی مسیر روی نقشه طرح

3-پیاده سازی مسیر روی زمین(میخ کوبی روی زمین و پیکه تاژ مسیر).

4-تهیه پلان مسیر و همچنین پروفیل طولی و عرضی مسیر و محاسبه حجم عملیات خاکی.

5-ترسیم منحنی حمل توده خاکی و آنالیز آن و بر آورد حداقل هزینه ریالی مسیر.

به عبارت دیگر فاز یک به کلیه مراحلی که باید انجام شود تا مسیر مورد نظر روی زمین میخ کوبی شده و حجم عملیات خاکی آن مشخص و کمترین هزینه ممکن بر آورد شده باشد می گویند.

فاز دو(مرحله سوم):

مراحل کلی این قسمت از زیر می باشند:

1-پیاده کردن مولفه افقی مسیر که در فاز دوم بر روی نقشه های توپوگرافی طراحی شده است.

2-تهیه و رسم پروفیل های طولی و عرضی و انتخاب خط پروژه طولی و عرضی.

3-محاسبه حجم عملیات خاکی شامل خاکبرداری و خاک ریزی .

4-تعیین هزینه اجرا و بر آورد هزینه راه.

5-تجهیز کارگاه و اجرای عملیت ساختمانی راه توسط پیمانکار با نظارت مشاور.

 

 

مراحل عملیات و احداث مسیر:

1-بستن پیمایش:

در عملیات اولین قدمی که بر داشته می شود ایجاد و پیاده ساختن یک پیمایش مناسب طرح می باشد به طوری که نقاط پیمایش با توجه به وسعت منطقه طوری طراحی می گردد که هر ایستگاه قبل و بعد از خود جهت قرائت زوایا دید داشته باشد،معمولا نقاط پیمایش طوری رد نظر گرفته می شوند که زوایا رئوس خیلی تند و خیلی باز نباشند به طور معمل زوایای پیمایش باید بین 60 تا 100 درجه طراحی می گردد و در ضمن نقاط پیمایش اعم از عوارض طبیعی و مصنوعی داشته باشد.

نقاط پلیگون باید از نظر هندسی از استحکام بالایی برخوردار باشند تا در هیچ شرایطی این نقاط جا به جا نشوند که در این صورت خطا در پیمایش ما ظاهر می گردد پس باید نقاط پلیگون بر روی سنگ های ریشه دار که حداقل آن در زمین فرو رفته باشد و یا از میخ های فولادی و یا می توان از ایستگاه های مخروطی شکل بتنی استفاده نمود.در ضمن بنچ مارک در ابتدا و انتهای پلیگون بر روی زمین شمخص می کنیم که ارتفاع آنها را با استفاده از دستگاه ترازیاب به صورت رفت و برگشت بدست می آوریم.

از آنجایی که منطقه کار عملیات مسیر در روستای اشنیز (حدودا 40 کیلومتری میبد) انجام می شد برای راحتی کار و سرعت بالا در پیمایش و عملیات پی در پی مسیر و قوس های پلیگون طوری طاحی شد که حدودا کشیدگی آن از شمال به جنوب منطقه حدود 500 تا 600 متر می شود و کشیدگی آن در عرض از غرب به شرق حدو 50 تا 60 متر شد.

بعد از ایجاد پلیگون زوایا و طول ها را به کمک دو.ربین های توتال استیشن 407 لایکا و تئودلیت برداشت و قرائت کردیم.

به طوری که زوایا را به صورت دو کوبل0  درجه و 90 درجه قرائت شد.

 

 

 

قوس کلوتوئید:

این قوس یکی از قوس های اتصال است که در زیر انواع آن وجود دارد که از آن نمونه میتوان به قوس های اتصال :

 

1-    سهمی درجه سه 2- کلوتوئید 3- اسپیرال رانام برد که این سه قوس تا حدود زیادی انطباق خوبی با یکدیگر دارند که معمولا از این سه قوس اتصال استفاده میشود .

حال منظور از قوس اتصال قوسی است که ترکیبی از چند قوس است به طور مثال در نوع متقارن آن ممکن است که دو قوس کلوتوئید وجود داشته باشد و در بین آنها یک قوس ساده مرکزی وجود داشته باشد .

این قوس قوسی است که شعاع انحنای آن ثابت نبوده و از شعاع انحنای خط مستقیم (بی نهایت)

تا شعاع قوس ساده تغییر میکند ودارای این خاصیت است که باعث میشود که تغییرات سرعت و سائل نقلیه در هنگام عبور از قوس ها آسانتر باشد به این صورت که وسیله نقلیه با سرعت بالا وارد قوس اتصال شده و به تدریج از سرعت آن کاسته میشود و وارد قوس ساده مرکزی میشود سپس با همین سرعت وارد قوس اتصال خروجی میشود و به تدریج به سرعت آن افزوده میشود.تا وارد مسیر مستقیم شود و یکی از کاربرد های زیاد آن در بزرگراه ها و آزاد راه ها است .

این قوس نیز مانند قوس ساده دارای یک سری پارامتر ها است که در زیر نام برده میشود .

 

 

                                                                                              

V= سومه قوس اتصال

I= زاویه راس سومه که مشاهده خواهد شد .

T= طول تانژانت که در نوع متقارن آن در دو طرف با هم برابرند .

r = شعاع قوس ساده مرکزی

L.S = طول هر شاخه از قوس اتصال

α = زاویه راس دایره  مرکزی

ح = زاویه راس قوس اتصال

T.S , S.T = نقاط شروع و چایان کل قوس اتصال

S.C , C.S =نقاط شروع و پایان قوس ساده مرکزی

 

 

 

برای پیاده کردن قوس کلوتوئید 4 مرحله وجود دارد که به ترتیب زیر است :

 

1-    پیاده کردن نقاط اصلی قوس

2-    پیاده کردن قوس کلوتوئید ورودی

3-    پیاده کردن قوس ساده مرکزی

4-    پیاده کردن کلوتوئید شاخه خروجی

 

توضیح مراحل بالا :

1-   پیاده کردن نقاط اصلی قوس :

 

-پیاده کردن T.S و S.T :

برای این کار به سر زمین رفته و با استقرار یک توتال بر روی نقطه V2 به سمت V1 نشانه روی کرده و به اندازه T بر روی این ضلع جدا میکنیم و آن نقطه را T.S مینامیم و همین کار را برای نقطه END نیز انجام میدهیم تا نقطه پایانی قوس یعنی S.T نیز پیاده شود .

-پیاده کردن نقطه شروع قوس ساده S.C :

 برای پیاده کردن نقطه S.C یعنی شروع قوس دایره ساده بر روی نقطه T.S مستقر شده و به سمت نقطه V2  نشانه روی میکنیم و با بستن زاویه δmax و طول S.L نقطه S.C  را پیاده میکنیم.

 

 

-پیاده کردن نقطه C.S یا پایان قوس ساده :

 برای پیاده کردن نقطه C.S  بر روی نقطه S.C مستقر شده و به سمت نقطه T.S  نشانه روی میکنیم  و با بستن زاویه β  به دوربین آن را به اندازه 180 درجه در جهت حرکت عقربه های ساعت می چرخانیم اکنون دوربین به سمت نقطه V' یعنی سومه قوس ساده قرار گرفته است با این کار میتوان زاویه       را به دوربین بست و با زدن طول  C.c یعنی وتر قوس ساده نقطه C.S پیاده میشود .

 

2-   پیاده کردن قوس کلوتوئید ورودی :

 

برای پیاده کردن این قوس جدول مربوط به آن را محاسبه و به سر زمین رفته و با صفر صفر کردن به سمت V2 و  بستن زاویه δi و همچنین طول L.i در جدول نقاط قوس را پیاده میکنیم و مانند قوس ساده نقاط را با پیکه مشخصات ار و کپه سنگ یا خاک پیاده میکنیم .

 

بعد از اینکه این قوس پیاده شد نوبت به قوس ساده دایره ای میرسد که بعد از تکمیل کردن جدول مربوط به قوس ساده بر روی نقطه S.C مستقر شده و با نشانه روی به سمت نقطه C.S و بستن زاویه   و برگرداندن آن به سمت V' با توجه به جدول نقاط را پیاده میکنیم .

 

با پیاده کردن قوس ساده مرکزی فقط شاخه خروجی کلوتوئید میماند که روش پیاده کردن آن به این صورت است که بر روی نقطه S.T  مستقر شده وبا صفر صفر کردن به سمت نقطه C.S نقاط قوس را  طبق جدول طراحی شده برای شاخه خروجی  به ترتیب پیاده می کنیم .

به این ترتیب نقاط پیاده میشوند و مسیر موردنظر بر روی زمین پیاده شده است و برای کنتر کار بعد از پیاده کردن نقطه آخر شاخه خروجی با متر فاصله آن تا S.T  را اندازه گیری میکنیم و با ید فاصله آن کمتر از 0.5 اختلاف داشته باشد  در غیر این صورت مسیر را دوباره محاسبه و پیاده میکنیم .


برچسب‌ها: احداث یک مسیر راه
 • تاریخ ارسال : شنبه ۱۳۹۰/۱۱/۲۲, 11:22
 • دسته بندی : فتو گرامتری
 • نویسنده : ماهر نیسی راد
دانلود جزوات منتخب کارشناسی نقشه برداری

نقل قول:

مجموعه ای که در ادامه ملاحظه می کنید شامل چکیده ای از جزوات درسی رشته نقشه برداری است که اکثرا بصورت دست نویس کلاسی توسط دانشجویان دانشگاه های خواجه نصیر و دانشگاه تهران و واحد تهران جنوب به رشته تحریر در آمده است
و از آنجا که رشته نقشه برداری فاقد کتابهای مرجع و کافی در سطح کاردانی و کارشناس می باشد اکثر دانشجویان معمولا جزوات کلاسی را به عنوان مرجع مورد مطالعه قرار می دهند

لذا به منظور استفاده بهینه از این جزوات برای دانشجویان سایر دانشکده های نقشه برداری و تعامل علمی بین آنها مجموعه از این جزوات را که اکثرا جزو منابع طراحی سوالات کارشناسی ارشد نیز می باشد را گرد هم آوردیم

امید است که با یاری شما دوستان و با در اختیار قرار دادن جزوات مناسب خود ما را در تهیه و تکمیل این صفحه یاری کنید


البته نام نویسی در سایت و نوشتن مطالب علمی مرتبط توسط خودتان موجب امتنان است

لیست جزوات منتخب کارشناسی نقشه برداری

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس سرشکنی دکتر کریمی شامل 27 صفحه دست نویس کلاسی قسمت اول
دانلود
http://www.4shared.com/document/7TSSz8Ac/adjustment_Dr_karimi_odd_pages.htm

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس سرشکنی دکتر کریمی شامل 27 صفحه دست نویس کلاسی قسمت ادوم
دانلود

http://www.4shared.com/document/MNizxFY/adjustment_dr_karimi_even_page.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس سرشکنی دکتر شریفی شامل 73 صفحه دست نویس کلاسی قسمت اول
دانلود

http://www.4shared.com/document/ymMTOolM/adjustment_Dr_karimi_odd_pages.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس سرشکنی دکترشریفی شامل 73 صفحه دست نویس کلاسی قسمت دوم
دانلود

http://www.4shared.com/document/31lXxC7b/adjustment_Dr_sharifi_even_pag.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس ژئودزی ماهواره ای دکتر عبادی شامل 99 صفحه دست نویس کلاسی ((عکسی ))
دانلود

http://www.4shared.com/file/nNGQQCQg/1_online.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس ژئودزی ماهواره ای دکتر عبادی شامل 50 صفحه دست نویس کلاسی ((عکسی )) 2
دانلود

http://www.4shared.com/file/EHUFNR31/2_online.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس ژئودزی یک دکترنجفی شامل35 صفحه دست نویس کلاسی
دانلود

http://www.4shared.com/document/NSDBONg2/geo_najafi.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس ژئودزی و محاسبات دکتر سید روح الله عمادی شامل 71 صفحه دست نویس کلاسی قسمت اول

دانلود

http://www.4shared.com/document/ZEelWTHx/scan1geo_emadi.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس ژئودزی و محاسبات دکتر سید روح الله عمادی شامل 71 صفحه دست نویس کلاسی قسمت دوم

دانلود

http://www.4shared.com/document/ei5yVkvN/scan2_geo_emadi.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس ژئودزی دو دکتر محمد کریم شامل85 صفحه دست نویس کلاسی قسمت اول
دانلود

http://www.4shared.com/document/9V1LVR43/geo2_odd_final.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس ژئودزی دو دکتر محمد کریم شامل85 صفحه دست نویس کلاسی قسمت دوم
دانلود

http://www.4shared.com/document/SqMJney_/_2__geo2_even_final.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس ژئودتیک دکتر اردلان شامل109 صفحه ماشین نویس
دانلود

http://www.4shared.com/document/Lg62a5mm/geodetic_Ardalan.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس سرشکنی (( کلیات ))مهندس هاشمی شامل136 صفحه دست نویس کلاسی (( عکسی ))
دانلود

http://www.4shared.com/file/YET2X1Cy/total.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس میکروژئودزی مهندس هاشمی شامل58 صفحه دست نویس کلاسی (( عکسی ))
دانلود

http://www.4shared.com/file/EfcOSojN/_2__total.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس نجوم ژئودزی دکتر محمد کریم شامل24 صفحه دست نویس کلاسی قسمت اول
دانلود

http://www.4shared.com/document/4loESMl/_2__nejoom_Dr_moham_karim_odd_.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس نجوم ژئودزی دکتر محمد کریم شامل24 صفحه دست نویس کلاسی قسمت دوم
دانلود

http://www.4shared.com/document/bQ2fJRW0/nejoom_Dr_moham_karim_even_pag.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس نجوم ژئودزی دکتر میر قاسم پور شامل19 صفحه دست نویس کلاسی قسمت اول
دانلود

http://www.4shared.com/document/AnK_-gVR/nejoom_mirghasempor_odd_pages.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس نجوم ژئودزی دکتر میر قاسم پور شامل19 صفحه دست نویس کلاسی قسمت دوم
دانلود

http://www.4shared.com/document/jQ8sk5Jo/nejoom_mir_even_pages.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس فتو گرامتری 1 دکتر عزیزی شامل27 صفحه دست نویس کلاسی قسمت اول
دانلود

http://www.4shared.com/document/Zm-Q04jj/azizi_photo_1-_odd_pages.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس قتو گرامتری 1 دکتر عزیزی شامل27 صفحه دست نویس کلاسی قسمت دوم
دانلود

http://www.4shared.com/document/ND-a8ypl/azizi_photo_1_-_even_pages.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس فتو گرامتری و دور کاوی دکتر صادقیان شامل54 صفحه تایپی تست و توضیح قسمت اول
دانلود

http://www.4shared.com/document/3wtI1Xxz/_2__azizi_photo_1-_odd_pages.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس قتو گرامتری و دورکاوی دکتر صادقیان شامل54 صفحه تایپی تست و توضیح قسمت دوم
دانلود

http://www.4shared.com/document/pm36X6DO/photo_1_Dr_sadegiyan_even_page.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس فتو گرامتری 2 دانشگاه تهران شامل 19 صفحه دست نویس کلاسی قسمت اول
دانلود

http://www.4shared.com/document/W8viqsbG/odd_1-end.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس فتو گرامتری 2 دانشگاه تهران شامل 19 صفحه دست نویس کلاسی قسمت دوم
دانلود

http://www.4shared.com/document/fm6qwBJX/even_2-end.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس فتو گرامتری 2 دانشگاه تهران دکتر سعادت سرشت بصورت فایل پاورپوینت در پنج قسمت
دانلود

http://www.4shared.com/file/yoEBE9Lt/photo2_-1.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس قتو گرامتری 4 دکتر صمد زادگان شامل43 صفحه دست نویس کلاسی قسمت اول
دانلود

http://www.4shared.com/document/friNL-yL/photo_4_odd_pages.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس قتو گرامتری 4 دکتر صمد زادگان شامل43 صفحه دست نویس کلاسی قسمت دوم
دانلود

http://www.4shared.com/document/S3MBogMF/photo_4_even_pages.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس فیزیکال ژئودزی دکتر عمادی شامل43 صفحه دست نویس کلاسی قسمت اول
دانلود

http://www.4shared.com/document/JNfTWDky/odd_1-end.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس فیزیکال ژئودزی دکتر عمادی شامل43 صفحه دست نویس کلاسی قسمت دوم
دانلود

http://www.4shared.com/document/KrCNJd50/even2-end.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس مسایل تئوری خطا های دکتر هاشمی شامل41 صفحه دست نویس کلاسی
دانلود

http://www.4shared.com/document/VqA_Y-UO/teory_khata_hashemi.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس تئوری خطا های دکتر محمد سحابی شامل96 صفحه دست نویس کلاسی
دانلود

http://www.4shared.com/document/EIo-LRE1/sahabi.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس سرشکنی دکتر اردلان شامل 65 صفحه به صورت عکسی قسمت اول
دانلود

http://www.4shared.com/file/fyks9PtB/1adjes.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس سرشکنی دکتر اردلان شامل 65 صفحه به صورت عکسی قسمت دوم
دانلود

http://www.4shared.com/file/WgUonZsV/2adjes.html

جزوه درسی مهندسی عمران نقشه برداری کارشناسی درس تست سرشکنی دکتر هاشمی شامل 76 صفحه به صورت عکسی
دانلود

http://www.4shared.com/file/kYAcEUVJ/totalsar_shekany.html

فتو گرامتری 4 دکتر عبادی لاتین تایپ شده در 128 صفحه

دانلود

http://www.4shared.com/document/3JgjNAXL/AAT_Photo_4-Dr_Ebadi_1.html

اجسمنت و تست دکتر اردلان 99 صفحه بصورت ماشین نویس

دانلود

http://www.4shared.com/document/wJrid-qC/adjustment___Drardalan.html

ژئودزی ماهواره ای دکتر عبادی در 36 صفحه تایپ شده

دانلود

http://www.4shared.com/document/xMeHQihg/gps_ebadi.html

جزوه نقشه برداری کارشناسی جناب آقای مهندس سالاری شامل 92 صفحه تایپ شده زیبا و شکیل
دانلود

http://www.4shared.com/document/DwK6rG9_/jozveh_darsi-karshnasi_Naqshe_.html

فتو گرامتری 2 مهندس هادی عقیلی شامل 35 صفحه تایپ شده
دانلود

http://www.4shared.com/document/giimU4bh/photogrammetry_21.html

فتو گرامتری 2 مهندس هادی عقیلی شامل 62 صفحه تایپ شده
دانلود

http://www.4shared.com/document/ivhTZiAi/Photogrammetry_I1.html

جزوه تئوری خطا ها جناب آقای مهندس عسگریان تایپ شده توسط دانشجویان دانشگاه زنجان شامل 174 صفحه
دانلود

http://www.4shared.com/document/oWSmRbsw/teoryekhataha.html

جزوه تئوری خطاها دست نویس کلاسی شامل 24 صفحه مهندس فروتن
دانلود
http://www.4shared.com/document/5IfoNBs1/theory_of_errors1.html

منبع : egeomatic.ir

_________________
پاك و شفاف باشيد همچون آب زلال..

http://hfarahani48.blogfa.com

http://www.civilstars.com


برچسب‌ها: جزوه فتو گرامتری, دانلود رایگان
 • تاریخ ارسال : شنبه ۱۳۹۰/۱۱/۲۲, 10:49
 • دسته بندی : اموزش نقشه برداری
 • نویسنده : ماهر نیسی راد
   
 

       
متر لیزری D8 لایکا 200 متری متر لیزری D5 لایکا 200متری متر لیزری D3 لایکا 100 متری متر لیزری D2 لایکا 60 متری
به همراه دوربین با زوم 4x به همراه دوربین با زوم 4x قابلیت اندازه گیری زاویه دقت میلیمتر
اندازه گیری زاویه تا 360 درجه  قابلیت اندازه گیری زاویه تا محدوده 45 درجه    
قابلیت اتصال از طریق Bluetooth      
       
شیب سنج دستی تراز تراز تراز
  قابل استفاده برای میرواژلون قابل استفاده برای میرواژلون قابل استفاده برای میرواژلون
       
باطری یدکی انواع تئودولیت و توتال باطری یدکی انواع تئودولیت و توتال استریسکوپ جیبی استریسکوپ رومیزی
      ثابت منشور : 17.5 mm و 0 mm
       
باطری یدکی انواع تئودولیت و توتال باطری یدکی انواع تئودولیت و توتال باطری یدکی انواع تئودولیت و توتال باطری یدکی انواع تئودولیت و توتال
       
تراز دیجیتالی بنایی متر فلزی 30 و 50 متری شارژ انواع دوربین ها چیقی برای انواع توتال استیشن و تئودولیت
       
تراز لیزری بنایی میر 5 متری و 7 متری پهن و ساده میر 5 متری و 7 متری پهن و ساده ترابراک
       
ژالون نگهدار  ( به همراه کیف ) ژالون مدرج تراز لیزری تراز لیزری
  برای منشورهای تاپکانی ، لایکایی ، سوکیایی    
       
پنسی چرخ متر مکانیکال چرخ متر دیجیتال ژالون نگهدار  ( به همراه کیف )
برای نگهداری میروژامون و مینی منشور      
منشور مساحی فلنچ لایکایی فلنچ سوکیایی متر لیزری Linex
 منبع :http://www.geomathco.com
دارای تراز و شاغول اپتیکی دارای شاغول اپتیکی و تراز
100


برچسب‌ها: سه پایه, متر لیزری وغیره
 • تاریخ ارسال : شنبه ۱۳۹۰/۱۱/۲۲, 10:26
 • دسته بندی : ترازیابها واختلاف ارتفاع
 • نویسنده : ماهر نیسی راد

تئودولیت ( زاویه یاب ) :  تئودولیت ها از سری دستگاه های

نقشه برداری پر کاربرد در زاویه یابی افقی و قائم، جهت

پیاده کردن نقاط ، دادن امتداد و یا استفاده در پروژه های ساختمانی

و .... می باشند.

با وجود اینکه توتال استیشن ها در بسیاری از پروژه های نقشه برداری

استفاده می شود اما تئودولیت ها همچنان جایگاه خود را در پیاده کردن

و یا برداشت زوایای بسیار دقیق حفظ نموده است.

 

                                                                                     

ویژگی های تئودولیت ( زاویه یاب ) :

تئودولیت ها در دو سری کلی مکانیکی و دیجیتالی تولید می شوند که امروزه به دلیل نقش مهم زمان در پروژه های نقشه برداری نوع دیجیتالی آن ها با همان دقت تئودولیت های مکانیکی و قیمت مناسب تر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند .

تئودولیت دیجیتال FOIF
مدل :  DT
تئودولیت دیجیتال Stonex
مدل :  T02  
تئودولیت دیجیتال  BOIF
مدل :  DJD5 و DJD2
تئودولیت های مکانیکی BOIF
مدل :  TDJ2E
دقت اندازه گیری زاویه :  5 ثانیه
بزرگنمایی : 30x 
صفحه کلید : دو طرف کیبرد
دقت اندازه گیری زاویه : 2 ثانیه            بزرگنمایی : 30x 
صفحه کلید : دو طرف کیبرد
دقت اندازه گیری زاویه : 2 ثانیه و 5 ثانیه     بزرگنمایی : 30x 
صفحه کلید : دو طرف کیبرد
دقت اندازه گیری زاویه : هر 1 دقیقه     بزرگنمایی : 30x
       
 
  تئودولیت دیجیتال RUIDE
مدل :  ET
تئودولیت دیجیتال
مدل :  KDT02 و KDT05
تئودولیت Sanding
مدل :  ET
  دقت اندازه گیری زاویه : 2 ثانیه و 5 ثانیه     بزرگنمایی : 30x 
صفحه کلید : دو طرف کیبرد
دقت اندازه گیری زاویه : 2 ثانیه و 5 ثانیه     بزرگنمایی : 30x 
صفحه کلید : دو طرف کیبرد
دقت اندازه گیری زاویه : 2 ثانیه و 5 ثانیه     بزرگنمایی : 30x 
صفحه کلید : دو طرف کیبرد
       
 
 
منبع:http://www.geomathco.com

برچسب‌ها: تئودولیت
 • تاریخ ارسال : شنبه ۱۳۹۰/۱۱/۲۲, 9:55
 • دسته بندی : ترازیابها واختلاف ارتفاع
 • نویسنده : ماهر نیسی راد
ترازیاب ها ( Nivo Level ) : ترازیاب ها از جمله دستگاه های نقشه برداری

برای پیدا کردن اختلاف ارتفاع بین نقاط می باشند که امروزه در کلیه ی

پروژه های نقشه برداری و مخصوصا" در پروژه های ساختمانی

بسیار کاربرد دارند.

امروزه تقریبا" تمامی ترازیاب های تولیدی کمپانی های بزرگ به صورت

اتوماتیک بوده و استفاده از این دستگاه را بسیار آسانتر کرده است

ویژگی های ترازیاب ها ( Nivo Level ) :

دقت در حد میلیمتراین نوع دستگاه در اندازه گیری های ارتفاعی موجب استفاده از ترازیاب ها در کنار انواع توتال اتیشن ها شده است

ترازیاب های سری NA700 لایکا :

  ترازیاب  NA720    دقت :2.5mm/km           بزرگنمایی : 20x

 ترازیاب  NA724     دقت :  2mm/km            بزرگنمایی :24x

 ترازیاب  NA728     دقت :1.5mm/km           بزرگنمایی :28x

ترازیاب  NA730      دقت : 1.2mm/km          بزرگنمایی :30x

 
     
 
ترازیاب NA2A ترازیاب DSZ2 ترازیاب سوکیا سری 32 و C30 ترازیاب BOIF سری AL120 و AL132
دقت : 0.1mm/km     بزرگنمایی : 32x معادل NA2 ویلد سوئیس دقت : 1.5mm/km     بزرگنمایی : 32x دقت : 2mm/km     بزرگنمایی : 22x , 26x دقت : 1.5mm/km     بزرگنمایی : 32x
       
ترازیاب سانی سری DSZ3 ترازیاب DS3210 ترازیاب NAL324 ترازیاب NAL132
دقت : 1mm/km     بزرگنمایی : 32x دقت : 1mm/km     بزرگنمایی : 32x دقت : 2mm/km     بزرگنمایی : 24x دقت : 1mm/km     بزرگنمایی : 32x
       
ترازیاب DS32 RUIDE ترازیاب NL32C و NL32D ترازیاب AL32 سیگونگ ترازیاب DSZ3
دقت : 1mm/km     بزرگنمایی : 32x دقت : 1mm/km     بزرگنمایی : 32x دقت : 1mm/km     بزرگنمایی : 32x دقت : 2.5mm/km     بزرگنمایی : 24x
       
ترازیاب DS32H ترازیاب لایکا جاگر 20 و 24 ترازیاب DS32 ترازیاب AL32
دقت : 1mm/km     بزرگنمایی : 32x دقت : 2.5mm/km     بزرگنمایی : 20x , 24x دقت : 1mm/km     بزرگنمایی : 32x دقت : 1.5mm/km     بزرگنمایی : 32x
       
     
      ترازیاب FAL28
      دقت : 1.5mm/km     بزرگنمایی : 28x
   
منع :www.geomathco.com
   

 • تاریخ ارسال : شنبه ۱۳۹۰/۱۱/۲۲, 9:30
 • دسته بندی : ترازیابها واختلاف ارتفاع
 • نویسنده : ماهر نیسی راد

مقدمه:


 اندازه گیری ارتفاع واختلاف ارتفاع

شرط پيشبرد اهداف ترازيابي دقيق وجودوسائل ولوازمات دقيق مثل ترازياب دقيق در حد N3وميرهاي مدرج ودقيق انوار وداشتن وسائل جانبي مثل طناب براي متر كشي وترازيابي مي باشد.

 البته فراموش نشود فرمهاي مربوطه براي ترازيابي دقيق فرمهاي خاصي بوده كه حتي پر كردن براي نويسنده اين فرمها حوصله و خوش خطي ودقت را مي طلبد.

 هر بنچ مارك فقط توسط يك نفر بايد قرائت شودو يا حتي بايد مسير رفت ترازيابي توسط يك نفرقرائت شودواجبارا مسير برگشت توسط شخص ديگر بايد قرائت شود.

 

در اينجا دقت در مسائل ديگر را هم اشاره مي کنیم:

 

-ايستگاها خارج از حريم راهها وحتي الامكان دور از دسترس مردم باشد.

 

-هماهنگي با نهادها وارگانهاي مربوطه براي نصب هر ايستگاه مثل وزارت راه ضروري است.

 

-ايستگاه دور از حريم مسيل وابرو انتخاب شود.

 

-حتي الامكان ايستگاه در محوطه ساختمانهاي دولتي نظير پاسگاه ادارات دولتي مجاورت پلهاوعوارض مشخصه بارعايت كسب اجازه وهماهنگي ساخته شود.

 

-حك كردن نام ومشخصه هر ايستگاه در محل مورد نظر ضروري است

 

توجه شود حداكثر فاصله مجاز بين ايستگاه وشاخص 35 متر مي باشدكه البته تحت شرايط جوي وجغرافيايي نا مناسب كوتاهتر خواهد شد.درموقع كار بايد تارهاي رتيكول وتصوير شاخص بايد كاملاواضح وشفاف باشد.  

 

ترازیابی دقیق:

 

ترازیابی دقیق بیس ارتفاعی یک کشور را ایجاد میکند . یکی از سطوح تراز را به عنوان سطح مبنا در نظر میگیریم ( ژئوئید) و از آن به عنوان مبنای اندازه گیری ارتفاعی استفاده میکنیم . بنچ مارکها توسط گروههای ساختمانی در فواصل یک تا دو کیلومتر در کنار جاده ایجاد میگردند با استفاده از این بنچ مارکها کار ترازیابی را آغاز میکنند و کل کشور را به چندین لوپ تقسیم بندی میکنند . شبکه های درجه دو از تقسیم بندی شبکه های درجه یک حاصل میشود . به فاصله دو بنچ مارک موجود در یک خط ترازیابی یک سکشن اطلاق میگردد . لوپهای کوچکتر شماره گذاری میشوند . اختلاف ارتفاعها سرشکن شده و یک ارتفاع سرشکن شده به هر نقطه اختصاص داده میشود . در نقشه برداری عادی ما ترازیابی درجه سه انجام میدهیم . در ترازیابی دقیق از وسایل دقیق تر و همچنین از کنترلهای دقیق تری استفاده میکنیم . ترازیابی دقیق به صورت سکشن به سکشن و رفت و برگشت بین دو بنچ مارک انجام میشوددر ترازیابی رفت یا برگشت تعداد دهانه های ترازیابی باید زوج باشد علت این زوج بودن اینست که بتوانیم از دو شاخص برای ترازیابی استفاده نماییم اگر از دو شاخص استفاده کنیم شاخصی که در ابتدا استفاده میشود در انتها نیز از همان شاخص استفاده میشود . چون شاخص خطای تقسیمات ریز دارد با این کار تاثیرات این خطا را مینیمم میکنیم . اختلاف بین دهنه های رفت و برگشت باید حد اکثر 5 % باشد . فاصله بین دوربین ترازیاب و شاخص حد اکثر 35 متر باید باشد .

 اختلاف بین فاصله bsو fs نیز برای ما مهم است که باید حد اکثر 5 % فاصله باشد ( حد اکثر 1.7 متر است ) باید تار بالا و پایین را نیز قرائت کنیم . مجموع فواصل fs و bs در یک رفت و یا در یک برگشت ، حد اکثر اختلافی که میتوانند داشته باشند 5 متر است . در ترازیابی دقیق قرائتهایی که انجام میشود باید از نیم متر شاخص بیشتر باشد و از سه متر شاخص کمتر باشد یعنی ما در واقع مجاز هستیم که تار وسط دوربین را بین نیم متر و سه متر قرار دهیم و از این فواصل کمتر یا بیشتر قرائت نکنیم . جنس شاخص از فلز انوار است شاخص مخصوص ترازیابی دقیق از دو سمت مدرج است در سمت چپ و سمت راست این شاخص دو سری عدد مشاهده میشود عدد سمت

 چپ از 4 متر به بالا است و اعداد سمت راست از صفر تا چهار متر است . اختلاف بین قرائتهای سمت چپ و راست باید نزدیک 301.550 باشد که به این عدد ثابت شاخص میگوییم . اگر این اختلاف نزدیک ثابت شاخص نبود قرائت ایراد دارد و باید مجدد صورت گیرد.


برچسب‌ها: اندازه گیری ارتفاع واختلاف ارتفاع
 • تاریخ ارسال : شنبه ۱۳۹۰/۱۱/۲۲, 8:45
 • دسته بندی : متر لیزری
 • نویسنده : ماهر نیسی راد
دفترچه راهنماي فارسي سريع متر ليزري D3        با حجم 155kb                     دانلود


دفترچه راهنماي فارسي سريع متر ليزري D2 ل     با حجم 42kb                       دانلوددفترچه راهنماي فارسي سريع متر ليزري D8 لاي  با  حجم 59kb                      دانلوددفترچه راهنماي فارسي سريع متر ليزري  D5       با حجم 54kb                       دانلود


برچسب‌ها: متر لیزری
 • تاریخ ارسال : شنبه ۱۳۹۰/۱۱/۲۲, 8:26
 • دسته بندی :
 • نویسنده : ماهر نیسی راد
نقشه برداري چيست ؟


نقشه برداري علمي است كه رياضيات عملي را با فنون اندازه گيري و هنر ترسيم توأم نموده و بوسيلة آنقطعاتي از سطح زمين را با كلية عوارض آن در روي صفحة افقي نمايش مي دهدبه طور كلي نقشه برداري را مي توان علم تهيه و پياده كردن نقشه دانست. ولي به دليل گستردگي زياد اينعلم در دنيا، تعريف بالا را نمي توان جامع دانست. كنترل كارهاي اجرايي و تعيين ميزان نشست ساختمانها درعمليات ساختماني و مونتاژ واحدهاي توليدي و صنعتي، طرحهاي مربوط به تسطيح اراضي در شهرسازي وكشاورزي، كنترل دائمي انحراف سدها از نظر فشار آب در تأسيسات آبي، انتقال نقاط و امتدادها در معادن وراههاي زير زميني، بررسي تغييرات پوستة زمين در زمين شناسي، تعيين ميزان عمق آب و تهية نقشه هايدريانوردي در كشتيراني و بندرسازي، تهية نقشة ابنيه و آثار تاريخي در باستانشناسي، پيكره هاي ديگري ازدامنة فعاليتهاي نقشه برداري را تشكيل مي دهد

به غيراز رياضي و فيزيك كه مبناي مبحثهاي مختلف نقشه برداري است رشته هاي ديگري از علوم و فنونهستند كه به طور مستقيم در كار تهية نقشه دخالت دارند، روي اين اصل نقشه برداري را به دو مفهوم اصلي وجداگانه تعريف مي كنند مفهوم عام و مفهوم خاص مفهوم عام آن عبارت از جميع علوم و فنوني است كه در چاپ و تهية نقشه دخالت دارند كه در برابر كلمةكارتوگرافي استفاده مي شود

مفهوم خاص نقشه برداري عبارت از يك سلسله اندازه گيريهاي طولي (افقي و عمودي) و زاويه اي و انجاممحاسباتي بر روي اين اندازه گيريها و سرانجام ترسيم نتايج حاصله بر صفحة تصوير است فهوم علمی نقشه برداری، جمع آوری اطلاعات فیزیکی و هندسی از سطح (به عمق) زمین و یافتن نوعی مدلیا ارتباط ریاضی بین این اطلاعات با استفاده از علم احتمال است. عینی ترین استفاده از این اطلاعات، تهیهنقشه های گوناگون جغرافیایی، نظامی و مهندسی برای احداث راهها، سدها، کانال ها، برق رسانی و غیرهاست و هدف آن افزایش مهارت در عملیات دانشجویان با در نظر گرفتن موارد زیر است:

- کاردانی و مهارت کافی در عملیات نقشه برداری و علوم نظری و خاص در حدی که در خدمت مهارتهای عملیقرار گیرد.

- علوم پایه برای بالا بردن قدرت تفکر، استدلال، تجزیه و تحلیل و درک مفاهیم نظریه ها

- کسب مهارتهای لازم جهت ارتباط بین کارگران و مهندسان جهت برداشت و پیاده کردن نقش


صنعت و بازار کار

کاردان فنی نقشه برداری- ژئودزی در واقع خلاء بین کارگر فنی (مجری) و کارشناس فنی (برنامه ریز) را درزمینه نقشه برداری پر می کند. بدین ترتیب بخش عظیمی از نیاز کشور از لحاظ نیروی انسانی تامین می گردد.کاردانهای نقشه برداری و ژئوزدی می توانند در تمام سازمانها و ادارات دولتی ارگانها و بخش های خصوصی کلیه فعالیتهای نقشه برداری را در زمینه های فنی (راه سازی، شهر سازی، معادن، ساختمان و سد سازی و....) به عهده بگیرد و چون طرح و اجرای هر گونه برنامه عمرانی بر مبنای یک یا چند نوع نقشه پایه گذاری میگردد لذا در تهیه و اجرای نقشه ها لزوم همکاری گروههای نقشه برداری ژئوزدی با افراد سایر گروههای کمیته عمران محسوس است و همکاری این گروهها باعث پیشرفت و سرعت عمل بخشیدن به کلیه کارهای عمرانی می گردد.


برچسب‌ها: علم نقشه برداری
 • تاریخ ارسال : جمعه ۱۳۹۰/۱۱/۲۱, 18:23
 • دسته بندی :
 • نویسنده : ماهر نیسی راد

ساختمان

منظور از این اصطلاحات پیاده کردن اجزای ساختمانها و تاسیسات وابسته به آنها و نیز کنترل عملیات ساختمانی است.

امروزه استفاده از خدمات و تجهیزات دقیق نقشه برداری در پروژه های ساختمانی جزو اصول جدایی ناپذیر هر پروژه عمرانی ساختمانی محسوب میگردد. جهت جلوگیری از خسارتهای ناشی از تاخیر در برنامه های زمانی، مدیریت اجرایی پروژه های ساختمانی را بر این میدارد که تکنولوژی های نوین و به روز بهره ببرند. یکی از این خدمات نوین استفاده از ابزارهای مدرن دقیق اندازه گیری تحت عنوان تجهیزات نقشه برداری میباشد.

 

در پروژه های کوچک نیز رویکردهای سنتی اجرایی، صدمات و خسارتهای فراوانی به کارفرمایان و سرمایه گذاری در بخش ساخت و ساز تحمیل میکند، به همین دلیل معرفی توانایی ها و مزایای خدمات نقشه برداری ساختمانی در جهت کاهش هزینه های مخفی همواره مورد رضایت دست اندرکاران صنعت ساختمان و رغبت آنها به استفاده از این خدمات میباشد به طوری که امروزه در بخشهایی از صنعت ساختمان انجام امور بدون نظارت و کنترل مستمر نقشه برداری امکان پذیر نیست.

از طرفی نقشه بردار ساختمانی باید ذهنیت روشن عملی از پروژه های عمرانی و اصطلاحات مهندسی عمران و نقشه خوانی ساختمانی داشته باشد. او باید قادر به درک فرآیندهای ساخت و ساز ساختمان و آشنایی با انواع عملیات ساختمانی از شیوه های اجرای اجزای یک پروژه ساختمانی تا مصالح و خصوصیات فنی و ذاتی آنها داشته باشد، تا بتواند با خلاقیت خود بهترین روشهای ارائه خدمات نقشه برداری مرتبط با درخواست کارفرما را انتخاب کند.

در این راستا آموزش صحیح نقشه برداری ساختمانی باید در الویت دغدغه های جامعه نقشه برداران باشد تا این قشر از جامعه مهندسی کشور بتواند کلیه منافع و نیازهای صنعت ساختمان را با ارائه خدمات مطلوب جلب کنند


ساختمانی

خدمات نقشه برداری ساختمانی را میتوان به طور کلی به سه دسته اصلی تقسیم کرد:


• خدمات نقشه برداری قبل از احداث ساختمان
• خدمات نقشه برداری حین احداث ساختمان
• خدمات نقشه برداری پس از احداث ساختمان


توجه:


توصیه میشود مهندسین نقشه بردار در تمام مراحل پروژه های ساختمانی قبل از شروع پروژه و حین اجرای خدمات مهندسی نقشه برداری و حتی پس از آن نسبت به ثبت بصری پروژه با دوربین های عکسبرداری و سپس نسبت به بایگانی آنها بر اساس تاریخ و گزارش های تکمیلی اقدام کند. این امر میتواند جهت رفع هرگونه ابهام در کلیه مراحل ارائه خدمات به نقشه بردار کمک کند و در بسیاری موارد نکاتی که از چشم نقشه بردار به دور مانده را جهت ارجا های بعدی ماندگار کند.


خدمات نقشه برداری قبل از احداث ساختمان


عناوین اصلی خدمات نقشه برداری قبل از احداث ساختمان را میتوان به زیر بخشهای زیر تقسم بندی کرد:


• مساحی حدود اربعه و نقشه برداری توپوگرافی و تهیه نقشه سایت پلان و ثبت موقعیت عوارض طبیعی و مصنوعی (مانند چاه ، درخت و ...) که در هنگام طراحی معماری تاثیر گذار هستند، و تهیه پروفیل های خیابانهای دسترسی مجاور.
• بررسی ابعاد اربعه و مساحت وضعیت موجود زمین و مطابقت آن با سند ثبتی و پیاده سازی طول وابعاد سند بر روی نقشه وضعیت موجود زمین (اربیلت) و رفع احتمالی عدم تطابق مشکلات ثبتی سند ملکی.
• کمک به تیم معماری جهت جانمایی بهترین مکان احداث ساختمان با توجه به ضوابط شهرسازی و معماری و محاسبات بروکف.
• جانمایی سایت پلان بر اساس دستور نقشه شهرداری بر روی نقشه های ازبیلت.
خدمات نقشه برداری حین احداث ساختمان


از مزایای کلی خدمات نقشه برداری ساختمانی میتوان افزایش دقت و صحت اجرای نقشه ها و در نتیجه افزایش تاثیرات واقعی محاسبات فنی سازه و معماری، محاسبات زلزله و افزایش بهره وری در زمان اجرای پروژه را برشمرد. عناوین اصلی خدمات نقشه برداری حین احداث ساختمان را میتوان به زیر بخشهای زیر تقسم بندی کرد:


• پیاده سازی سایت پلان و جانمایی محل فونداسیون.
• کنترل اجرایی حین عملیات خاکبرداری و گود برداری و محاسبات احجام خاکی بر اساس نقشه برداری های مکرر از سطح سایت بنا به تقاضای کارفرما.
• کنترل مجدد جانمایی فونداسیون.
• جانمایی و کنترل محل حفر چاه شمع ها و کنترل پیوسته آنها (پس از هر مرحله گود برداری در پروژه های بلند مرتبه ای که شامل طبقات متعدد زیر سطح صفر هستند).
• کنترل پیوسته خطوط تراز بستر سازی و مگر ریزی و ... .
• جانمایی محورهای سازه و کنترل پیوسته موقعیت مکانی و تراز ارتفاعی آنها تا هنگام نصب صفحه ستون ها (در پروژه های اسکلت فلزی) .
• کنترل موقیعت مسطحاتی ستونها (در پروژه های اسکلت بتونی).
• کنترل شاقولی و پیچیدگی ستونها در ساختمانهای اسکلت فلزی حین ستون ریزی.
• کنترل خط تراز بتن بتن ریخته شده در سقف ها (کنترل تراز طبقات).
• پیاده سازی خطوط تراز در طبقات برای سایر پیمانکاران ساختمانی نظیر برقکار، تاسیسات، سقف کاذب و ... و کنترل پیوسته آنها
• پیاده سازی اجزای ساختمانی بسته به نوع پروژه و درخواست کارفرما و کنترل صحت اجرای آنها در داخل و یا خارج (محوطه سازی) پروژه ساختمانی ( به عنوان مثال اجرای طرح داخلی طبقات نظیر تیغه های دیوار چینی داخل ساختمان، جانمایی محل احداث رایزر های تاسیسات، کانالهای آبهای زهکشی و پیاده سازی قطعات سقف و ...) .
• پیاده سازی رمپ ها و سایر اجزای فنی محوطه سازی و کنترل دقیق خطوط تراز آنها.
• کنترل دقیق نصب قطعاتی که شاقولی بودن آنها اهمیت اساسی دارد (مانند قطعات شمشیری در راه پله ها، پاگرد پله ها و ...).
• پیاده سازی نماهای پیچیده از نظر طراحی و یا نماهایی که با مصالح خاص پیش ساخته پازلی اجرا میشوند (نظیر کامپوزیت پنل آلومینیوم ، نمای فریم لس شیشه ای و ...).


خدمات نقشه برداری پس از احداث ساختمان


معمولا هنگام مرمت، احیا و بازسازی یک بنا و یا اجرای یک طرح جدید پس از ساخت بنا و یا تغییر در طراحی حین اجرای یک بنا نیاز به خدمات نقشه برداری به شدت احساس میشود. قدم اولیه درتمام این پروژه ها تهیه نقشه وضعیت موجود (ازبیلت) است.

 

نقشه بردار موظف است داده های لازم بسته به نوع پروژه و نیاز پیمانکار را از محل پروژه استخراج کرده و در قالب نقشه های ساختمانی قابل استفاده برای مجری تهیه کند. معمولا شاخه های معماری و باستانشناسی ، تصویرگری بیشترین مصرف کنندگان این گونه خدمات نقشه برداری هستند.

آماده سازی بستر شبکه نقشه برداری و انتخاب ابزار مناسب جهت تهیه ازبیلت دقیق بستگی به موقعیت و نوع پروژه و تجربه قبلی نقشه بردار در پروژه های مشابه دارد. بنابراین به صورت موضوعی فقط به ذکر چند مورد بسنده میشود:


• نقشه برداری میکروژئودزی، و تهیه نقشه ازبیلت ستونها و دیوار های حایل به منظور چگونگی بررسی وضعیت سازه از نظر نشست ویا پیچش و انتخاب روشهای مناسب تقویت سازه.
• نقشه برداری تهیه پلان ازبیلت نمای یک ساختمان جهت اجرای نمای جدید و یا بازسازی نمای موجود، با کمک ابزارهای مناسب که بسته به پیچیدگی طرح انتخاب ابزار مناسب نظیر دوربینهای متریک دیجیتال، اسکنرهای لیزری و یا تجهیزات دقیق نقشه برداری (مجموعه توتال استیشن Reflectorless وReflective tape ) صورت میپذیرد.
• جهت پروژه های بازسازی تهیه نقشه ازبیلت کلیه اجزای تاسیسات الکتریکی و محل خروجی و ورودی های لوله های تاسیساتی و سایر اجزای ساختمانی نظیر حفرات کانالهای آب و سرویسهای بهداشتی و ... ضروری بوده و بسته به پیچیدگی و وضعیت طرح ابزارهای مناسب جهت برداشت انتخاب میگردد.
• مستند سازی میراث فرهنگی در راستای شناخت آثار تاریخی و ملی و تهیه طرح های حفاظت، مرمت، احیاء، ساماندهی بنا ها، محوطه ها و بافتهای تاریخی - فرهنگی با کمک ابزار های دقیق مستند نگاری نظیر سیستمهای فوتوگرامتری برد کوتاه و اسکنر های لیزری.

ساختمانی

امید است با استقرار و ساماندهی نظام آموزشی مدون "نقشه برداری ساختمانی" در سطوح دانشگاهی و اصناف فنی و مهندسی، اقشار جامعه مهندسین نقشه برداری و صنعت ساختمان در راستای تعاملی سازنده در جهت ارتقا سطح کیفی خدمات نقشه برداری قدم برداریم.


برچسب‌ها: نقشه برداری ساختمان
 • تاریخ ارسال : جمعه ۱۳۹۰/۱۱/۲۱, 17:34
 • دسته بندی : فتو گرامتری
 • نویسنده : ماهر نیسی راد

جزوه فتو گرامتری, جدیدو جالب

حجم فایل:449kb

دانلودفایل

پروژه ای برای درس فتو گرامتری

حجم فایل:563kb

دانلودفایل

جزوه انگلیسی فتوگرامتری 4 دکتر عبادی

حجم فایل:563kb

دانلودفایل

جزوه فتوگرامتری2

حجم فایل:2,639kb

دانلود

جزوه فتوگرامتری1و2 عمومی

با حجم500kb

دانلود

جزوه فتوگرامتری1 دکتر عزیزی

با حجم199kb

دانلود

پروژه ای درباره فتو گرامتری

با حجم 930kb

دانلودپروژهبرچسب‌ها: جزوه فتو گرامتری, دانلود رایگان
 • تاریخ ارسال : جمعه ۱۳۹۰/۱۱/۲۱, 17:27
 • دسته بندی : فتو گرامتری
 • نویسنده : ماهر نیسی راد

کاربرد فتوگرامتری در باستان و باستان شناسی

دانلود


برچسب‌ها: فتوگرامتری
 • تاریخ ارسال : جمعه ۱۳۹۰/۱۱/۲۱, 17:20
 • دسته بندی : کاتوگرافی
 • نویسنده : ماهر نیسی راد
مقاله درباره دور نمایی کاتو گرافی

دانلودمقالهتوضیح کارتوگرافی از هنر تا جنگ:برای مشاهده مطلب به ادامه مطلب مراجعه نمایید:

ادامه مطلب
 • تاریخ ارسال : جمعه ۱۳۹۰/۱۱/۲۱, 17:3
 • دسته بندی : توپوگرافی
 • نویسنده : ماهر نیسی راد

شرح برداشت ارتفاعی

دانلود

اموزش عملیات توپوگرافی

دانلود

 • تاریخ ارسال : جمعه ۱۳۹۰/۱۱/۲۱, 16:30
 • دسته بندی : اموزش انواع دوربین توتال
 • نویسنده : ماهر نیسی راد

توتال تریمبل

با حجم :2,394kb

دانلود

توتال تاپکن:

دانلود  قسمت اول

دانلود  قسمت دوم

دانلود  قسمت سوم

توتال لایکا

دانلودسری۴۰۷

دانلودمدل۱۱۰۵

دانلودمدل۱۱۰۳

دانلودسری۷۰۵

توتال نیکن

دانلود

تیودولیت دیجیتال:

دانلود


تیودولیت مکانیکی:


دانلود


تیودولیت الکترونیکی:

دانلود


توتال سوکیا سری۱۰

دانلود

 • تاریخ ارسال : جمعه ۱۳۹۰/۱۱/۲۱, 16:22
 • دسته بندی : اموزش انواع دوربین توتال
 • نویسنده : ماهر نیسی راد

آموزش تخلیه اطلاعات نیکن

با حجم :270kb

دانلود


برچسب‌ها: آموزش تخلیه اطلاعات نیکن
 • تاریخ ارسال : جمعه ۱۳۹۰/۱۱/۲۱, 16:13
 • دسته بندی : اموزش انواع دوربین توتال
 • نویسنده : ماهر نیسی راد

پروژه توتال جدید

با حجم :455kb

دانلود فایل

 • تاریخ ارسال : جمعه ۱۳۹۰/۱۱/۲۱, 15:56
 • دسته بندی :
 • نویسنده : ماهر نیسی راد

فرمول های نقشه برداری برای موبایل

حجم :441kb

DownLoad

 • تاریخ ارسال : جمعه ۱۳۹۰/۱۱/۲۱, 15:52
 • دسته بندی :
 • نویسنده : ماهر نیسی راد

gps

حجم :161kb

DownLoad

 • تاریخ ارسال : جمعه ۱۳۹۰/۱۱/۲۱, 15:47
 • دسته بندی : توپوگرافی
 • نویسنده : ماهر نیسی راد

توپوگرافی

حجم :1.22 mb

DownLoad

 • تاریخ ارسال : جمعه ۱۳۹۰/۱۱/۲۱, 15:38
 • دسته بندی :
 • نویسنده : ماهر نیسی راد
اموزش نقشه برداری

حجم : 396 kb

DownLoad

تبلیغات

تبلیغات